A Projekt

Célunk a középkori Magyarország hangjelzett kódextöredékeinek minél teljesebb körű feltárása, rendszerbe foglalása, analitikus földolgozása és digitális online megjelenítése. A töredékek – a 11-16. századi kottás liturgikus-zenei kéziratok fragmentumai – a zenetörténeti kutatások kiemelkedően fontos terepéül szolgálnak, hiszen segítségükkel ismeretlen források válnak újra elérhetővé, ismert, ám töredékes források válhatnak – a virtuális és valóságos rekonstrukció különböző fokozatain állva – egyre teljesebbé. A ma ismert, a középkori Magyarország területén készült és/vagy használt teljes zenei források száma igen csekély, hiszen a kedvezőtlen történelmi folyamatok következményei még a közép-európai térség más országaihoz viszonyítva is jóval nagyobb mértékben tizedelték meg az egykori állományt. Nem valószínű, hogy a magyarországi gyűjteményekben őrzött, vagy külföldön őrzött, de magyar provenienciájú teljes zenei kódexek ma mintegy 150-re tehető száma a jövőben számottevően gyarapodna. Annál inkább gyarapodhat a kódextöredékek mennyisége, s így az általuk képviselt források (anyakódexek) a feledésből visszahozhatóvá, részlegesen helyreállíthatóvá válnak. Bár a fragmentológia Mezey László által fölállított alapelve – a töredék a teljes forrás ismeretét adja a kutató kezébe – továbbra is érvényes, szerencsés esetben két-, három- vagy több töredék alapján válnak egyre tapinthatóbbá és testközelibbé az egykori források.

Munkánk magába foglalja a több száz, magyarországi és határon túli könyv- és levéltári gyűjteményekben feltárt középkori kottás kódextöredék helyszíni vizsgálatát és digitalizálását, szisztematikus elemző földolgozását, rendszerbe foglalását és online közzétételét a Fragmenta Manuscriptorum Musicalium Hungariae Mediaevalis weboldalon. A kutatási fősodor mellékszálain két további, a töredékkutatást segítő adatbázis készült el: a középkori magyar hangjegyírások jelkészletét bemutató Magyar Neumakatalógus és a magyar liturgikus-zenei források énekanyagát műfajonként szinoptikusan rendező Melodiarium Hungariae Medii Aevi Digitale dallamtár. A fölálított digitális ökoszisztéma a nemzetközi gregorián adatbázisok részévé vált. A multidiszciplináris megközelítés eredményeként nemcsak a töredékek középkori anyakódexeit tudjuk részlegesen rekonstruálni, de a hordozókönyvek, posszesszorbejegyzések filológiai elemzésével a töredék és hordozója új egységét, ezen egység újkori itineráriumát, művelődéstörténeti hátterét is megismerhetjük.


Töredékek – Fragmenta Manuscriptorum Musicalium Hungariae Mediaevalis

A weboldal és a mögötte álló adatbázis a kottás kódextöredékek háromszintű földolgozására épül, a töredékek letölthető és nagyítható digitális másolata mellett. Az első a „fragmentológiai minimum” szintje a töredékek alapvető kodikológiai és paleográfiai jellemzőinek összefoglalásával, a műfaj, a kor és a proveniencia meghatározásával, a hordozókönyv bibliográfiai adataival. A második szinten azonosítjuk a töredék részletes liturgikus és zenei tartalmát: inventáriumot készítünk a töredéken fönnmaradt énektételekről a megfelelő mutatókkal és keresztutalásokkal a további segéd-adatbázisok és a nemzetközi online rendszerek felé. A harmadik szint az elmélyülés szintje: ezen kerül sor a töredék tartalmi különlegességeinek elemző kifejtésére, a fönnmaradt dallamok, a liturgikus készlet és a kottaírás egy-egy fontos tulajdonságának a mélyelemzésére. A monografikus földolgozás fontos összetevője a hordozókönyv és a benne/rajta található posszesszorbejegyzések, nevek, évszámok, intézmények azonosítása, s ezekből kiindulva a töredék és hordozója együttes újkori itineráriumának rekonstrukciója.

Tovább a projekt oldalára

Dallamok – Melodiarium Hungariae Medii Aevi Digitale

A középkori magyar teljes liturgikus kottás mise- és zsolozsmaforrások dallamkészletét foglalja össze egyetlen hatalmas, műfajok szerint tagolt, a dallamokat szinoptikus táblázatokba rendezve megjelenítő kotta-adatbázisban. Többszintű keresőrendszerének segítségével böngészhetünk énektételeket a teljes készletben vagy csak kiválasztott műfajokban, kilistáztathatunk egy-egy műfajhoz, tónushoz, liturgikus időszakhoz, ünnephez, hórához tartozó dallamokat, de megjeleníthetjük egy adott forrás teljes földolgozott énekanyagát, vagy annak adott műfajhoz tartozó részét is. A töredékkutatás felől nézve az adatbázis dallamok digitális rezervoárja, amelyben a töredékeken fönnmaradt csonka énektételeket, dallamfoszlányokat hozzámérhetjük ismert antifonáléink, graduáléink és egyéb zenei forrásaink dallamkészletéhez. Ily módon a fragmentumok konkrét zenei hagyományvonalak mentén is azonosíthatók és rendezhetők.

Tovább a projekt oldalára

Kottaírások – Magyar Neumakatalógus

A középkori magyar hangjegyes források – teljes kódexek és töredékek – kottaírásainak elemzését, összehasonlító vizsgálatát szolgálja. Lehetőséget teremt a középkori magyar kottaíró alhagyományok feltérképezésére, elkülönítésére, jellemzésére. Elsődleges célja a középkori esztergomi vagy ahhoz szorosan kapcsolódó notációvariánsok összes fennmaradt kéziratának feldolgozása, forrásonként könyvészeti, kodikológiai és zenei paleográfiai adatokkal kiegészítve. Az adatbázis kirajzolja a középkori magyar gregorián hangjelzésfajtákat, képet ad azok formálódásáról és kapcsolatrendszeréről, s elősegíti az újonnan fölfedezett töredékes források proveniencia-meghatározását.

Tovább a projekt oldalára