west
| 2025.04.24.

Kottás kódextöredékek a Gyöngyösi Ferences Könyvtárban


A Csapat előadása a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézetének Tudományos Fórumán

2023 októberében egy régi tervet váltottunk valóra: kutatótársunk, Szoliva Gábriel közbenjárásával bebocsátást nyertünk a Gyöngyösi Ferences Könyvtárba, Magyarország egyetlen, a középkortól kezdve folyamatosan működő műemlékkönyvtárába, hogy ott, egy kétnapos intenzív helyszíni kutatás keretében, teljes fragmentológiai fegyverzetben – azaz szabócentiméterrel, vonalzókkal, digitális kamerával, laptoppal fölszerelkezve – tanulmányozzuk és digitalizáljuk az ősnyomtatványokon, antikvákon, 17. századi köteteken megőrződött kottás kódextöredékeket. (A kutatóútról lásd a 2023. november 6-án írt bejegyzésünket.)

Ritkán – a magyarországi viszonyokat tekintve egészen kivételesen – fordul elő, hogy egy gyűjteményben találjunk nagyobb mennyiségű, egyazon anyakódex lapjaiból készült kötéseket; sokkal jellemzőbb, hogy egy-egy kódex lapjai különböző, egymástól akár nagy földrajzi távolságra lévő, országhatárokon túli könyvtárakban, levéltárakban bukkannak föl. Gondolunk csak az egyik erdélyi antifonáléra, amelynek hat töredékét három ország öt gyűjteménye őrzi, vagy a Váradi (Zalka) antifonáléra, amelynek hatvan ismert töredéke ma négy ország húsz gyűjteménye között oszlik meg. A gyöngyösi fragmentumoknál más a helyzet. Az összesen 113 darabból álló töredéksorozat a gyöngyösi könyvtár 113, ma is ebben a gyűjteményben őrzött hordozókönyvén maradt fönn.

A Zenetudományi Intézet Tudományos Fórumán most azokról az eredményekről számoltunk be, amelyeket a gyöngyösi kottás kódextöredékek, a belőlük rekonstruálható 15. századi graduále-kötetek kodikológiai, paleográfiai és tartalmi elemzésével eddig elértünk. A teljes előadás hamarosan elérhető lesz a ZTI honlapján.

Czagány Zsuzsa